Epimedium İle İlgili Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Epimedyum İle İlgili Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Asian Journal of Andrology” de 2004’de yayınlana çalışma, Epimedium ‘un aktif içeriği olan Icariin ile yapılan 4 haftalık bir tedavinin aktivasyon fonksiyonlarını iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

Journal of Natural Products”da Ekim 2008’de yayınlanmış Milano’da yapılmış bir in vitro çalışma, Icariin ‘den sentezlenen yeni bir molekülün fosfodiesteraz 5 ‘i engellediğini göstermiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, epimedyumun, epinefrin, norepinefrin, serotonin ve dopaminin sağlıklı düzeylerini ilerlettiğini, yükselmiş kortizol düzeylerini ise düşürdüğünü göstermiştir.

Randomize, çift bilinmezli, Çin’de 2 yıl süren ve 2007’de yayınlanan bir çalışma, Epimedium ’daki flavonoidlerin menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlediğini bulmuştur. Epimedium kullanılarak yapılan hayvan çalışmaları, kemik kırılmalarında azalma, kas yoğunluğunda artma ve vücut yağlarında kayıp göstermiştir ki; tüm bunların, anormal kortizol düzeylerinin normale dönmesi ile bağlantılı olması söz konusudur.

Bu bitki, kısırlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Çin ‘de insanlar üstünde yapılan çalışmalar, Epimedium ’un,aktivasyonu arttırdığını göstermiştir. Çin’de yapılan çalışmalara göre, Epimedium tohumu takviyesi kardiyovasküler sisteme de yarar sağlamaktadır. Çünkü bu bitki, Icariin ve Epimedium’un içerdiği flavonoidlerin sinerjik ilişkisi yüzünden, kan basıncını düşürmekte ve trombositler arası yapışmayı azaltarak sağlıklı kan akışı sağlamaktadır. “Chinese Medical Journal” Ekim 2005 sayısındaki çalışmanın yazarları, Icariin ’in, sinir hücrelerini, Serebral İskemi ’nin sebebiyet verdiği hasardan, ya da beyne giden kanın zayıflamasından koruyabildiğini rapor etmişlerdir.

Related

Epimedium’un Faydaları Nedir?

Epimedyum'un Faydaları Nedir? Vücut direncini arttırır. Cinsel Gücü arttırır. Cinsel ilişki sırasında erken boşalma süresini uzatır. Bedendeki duyusal sinirleri ve…

Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir